IHCI 2014

coMmittees

Honorary General Chair

  • Mriganka Sur (MIT, USA)

General Chair

  • Patrick Horain (Telecom SudParis, France)

Steering committee

  • Ajith Abraham (Machine Intelligence Research Labs, USA)
  • Patrick Horain (Telecom SudParis, France)
  • Malik Mallem (Evry Val d'Essonne University, France)
  • Jaroslav Pokorný (Charles University, Prague, Czech Republic)
  • Debasis Samanta (IIT Kharagpur, India)
  • Tanveer Siddiqui (University of Allahabad, India)
  • Uma Shanker Tiwary (IIIT Allahabad, India)

International programme committee

  • Patrick Horain (Telecom SudParis, France), Chair
  • Amine Chellali (Evry Val d'Essonne University, France), Vice-Chair
  • Malik Mallem (Evry Val d'Essonne University, France), Vice-Chair
  • Mohamed Abouelenien (University of Michigan, USA)
  • Ajith Abraham (Machine Intelligence Research Labs, USA)
  • Catherine Achard (University Pierre et Marie Curie, France)
  • Mirza Mohd. Sufyan Beg (Jamia Milia University, India)
  • Plaban Kumar Bhowmick (Indian Institute of Technology Kharagpur, India)
  • Pradipta Biswas (Cambridge University, UK)
  • Jérôme Boudy (Telecom SudParis, France)
  • A. Enis Cetin (Bilkent University, Turkey)
  • Niladri Chatterjee (Indian Institute of Technology New Delhi, India)
  • Keith Cheverst (Lancaster University, UK)
  • Gérard Chollet (CNRS & Telecom ParisTech, France)
  • Mohamed Daoudi (Telecom Lille & LIFL, France)
  • Bernadette Dorizzi (Telecom SudParis, France)
  • Jagriti P. Galphade (National Institute of Design, India)
  • Tom D. Gedeon (The Australian National University, Australia)
  • David Antonio Gomez Jauregui (LIMSI, France)
  • David Griol Barres (Carlos III University of Madrid, Spain)
  • Ekram Khan (Aligarh Muslim University, India)
  • Pavel Krömer (University of Alberta, Canada)
  • Eric Lecolinet (Telecom ParisTech, France)
  • Geehyuk Lee (KAIST, South Korea)
  • Atanendu Sekhar Mandal (CSIR-CEERI, India)
  • José Marques Soares (Universidade Federal do Ceará, Brasil)
  • Manuel Montes-y-Gómez (National Institute of Astrophysics, Optics and Electronics, Mexico)
  • Galina Pasko (Uformia, Norway)
  • Dijana Petrovska (Telecom SudParis, France)
  • Jan Platoš (VŠB-TU Ostrava, Czech Republic)
  • Jaroslav Pokorný (Charles University, Prague, Czech Republic)
  • Marius Preda (Telecom SudParis, France)
  • Nitendra Rajput (IBM-IRL, India)
  • Gerhard Rigoll (Technische Universität München, Germany)
  • Rémi Ronfard (INRIA / LJK, France)
  • Debasis Samanta (Indian Institute of Technology Kharagpur, India)
  • Tanveer Siddiqui (University of Allahabad, India)
  • R.M.K. Sinha (JSS Academy of Technical Education, India)
  • Uma Shanker Tiwary (Indian Institute of Information Technology Allahabad, India)
  • Qingquan Sun (Oakland University, USA)
  • Matthew Turk (University of California, Santa Barbara, USA)
  • Daniel Wesierski (Gdansk University of Technology, Poland)
Additional reviewers
  • Jean-Louis Baldinger (Telecom SudParis, France)
  • V. S. Chandrasekhar Pammi (University of Allahabad, India)
  • Guangchun Cheng (University of North Texas, USA)
  • Mehdi Chouiten (Wassa, France)
  • Dan Istrate (ESME Sudria, France)
  • Hongjun Jia (University of North Carolina, USA)
  • Shibamouli Lahiri (University of Michigan, USA)
  • Yassine Lehiani (Telecom SudParis, France)
  • Pierrick Milhorat (Telecom ParisTech, France)
  • Mohamed Fazeen Mohamed Issadeen (University of North Texas, USA)
  • Abdul Rahman (Jamia Millia Islamia, India)
  • Rim Slama (Telecom Lille, France)
  • Stephan Schlögl (MCI Management Center Innsbruck, Austria)
  • Yiwen Wan (University of North Texas, USA)

Local organisation

  • Sylvie Bourdarias (Telecom SudParis, France)
  • Amine Chellali (Evry Val d'Essonne University, France)
  • Patricia Fixot (Telecom SudParis, France)
  • Franck Gillet (Telecom SudParis, France)
  • Mossaab Hariz (Telecom SudParis, France)
  • Patrick Horain (Telecom SudParis, France)
  • Malik Mallem (Evry Val d'Essonne University, France)
Legal notice